
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2 pF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 0.1 pF |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0H |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 508 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
Stock: 37
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14534
Ext.Price$0.14534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14534 | $0.14534 |
| 10 | $0.07267 | $0.72670 |
| 50 | $0.06563 | $3.28150 |
| 100 | $0.05927 | $5.92700 |
| 500 | $0.05270 | $26.35000 |
| 1000 | $0.04685 | $46.85000 |
| 3000 | $0.04489 | $134.67000 |
| 5000 | $0.04302 | $215.10000 |
| 10000 | $0.04087 | $408.70000 |
